You Tube Tarafından Ele Geçirildiniz

Kitaplar… Nedir bunlar, ne işe yararlar ki ? Kitap okumak, bulunduğumuz zaman dilimi için hala önemli olabilir. Fakat Acaba önemi azalıyor mu ? Önemini popülerlik olarak düşünmeyelim. İşlevsellik olarak ele alalım.

Öncelikle konumuz, hikayeler ve romanlar gibi eserleri bunların dışında tutarak düşünülüp derlenmiştir. Her neyse konumuza geçelim. Kitap dediğimiz olayın en güzel kısmı istediğimiz konuya ilişkin tüm mevzunun içinde toplanmış olması. Bir felsefe akımını veya savaş tarihini kitaptan okumak internetten okumak daha iyidir. Bilgi kirliliğe boğuşmayız. Tabi ki kitabın yazarını doğru seçmek çok önemli.

Kitap güvenilirdir. Sadece o konuya ilişkindir. yazarla bağ kurdurur. Kendini sevdirir. Fakat bir eksisi Okuduğumuz yazarın objektifinden bakmaya daha çok mahkumuzdur.

Küçük Bir Soru

?

Eski Kafalı mısınız ?

Dijital kitap mı yoksa fiziksel mi ?

Cevabınız Evet mi ? Öylese yazının büyük harflerle “2. KISIM” yazan bölümüne geçebilirsiniz. Çünkü eski kafalılara bir şey anlatmalıyım.

 

E kitap neden çok önemli ?

Ürün yerleştirme yoktur. Sadece E-kitap vardır.

Normal kitap bu kadar kalınlıkta olabilir. Taşıması problemdir. Özellikle uzun seyahatlerde can sıkıcıdır.

Ekselans’ı gece aydınlatmanız gerekir.

E kitapta istediğiniz kelimeyi hızlı bir biçimde bulursunuz.

İşaretlerimizi çok daha hızlı bir araya getirip not tutabiliriz.

Bütün kitaplarımın epsi bunun içinde bea.

Puntolara hükmedin.

 

2. KISIM 

Evet, büyük gücün bana verdiği “kapitalist düzenin korunması” adı altındaki programıyla beraber herkezi elektronik kitaplarla kandırdığımıza göre devam edebilir.

Bakın ilk önce sizi eski kafalı diye E-kitap’a teşvik ettim. Şimdide  kitaptan uzaklaştıracağım. Bildiğimiz gibi You Tube adlı bir platform var. ( “……”ların hiç girmediği o site belki şimdi hatırlamışsınızdır. Hatta kulaklarımda şöyle bir söylem işittim. “Ay ben ona hiç girmiyorum ya.”) Bütün gün herkezin girip çıkıp, delik deşik ettiği site.

İnsanlar kitap okumak yerine yazılımı, programları, tarihi olayları veya aklınıza gelebilecek her türlü şeyi güzel sunumuyla bulabiliyor.  Video izlemek, okumaktan çok daha kolay. Tabi ki daha da etkili, en azından akılda kalıcı. Gereksiz olan tüm videolar insanları çok kolay yakalayabiliyor. Bende bundan sonraki paylaşımlarımı videoya insanlara ulaştırmak istiyorum. Çünkü bende gereksiz yazılar yazıyorum. Bilgiden öte içine benliğimizide kattığımız içerikleri konuşma diliyle düşünüp, satırlara döküyorum. Eğer bunu video ile yaparsam işin doğasını bozmamış olurum. Bilmem ne kadar yanlış düşünüyorum. İleriki zamanlarda makaleler, hikayeler ve romanlar dışında kitaplar büyük oranda ölecek. Kaçınılmaz son. Ne kadar kaliteli içerik üreticisi artarsa o kadar hızlı geçiş yaşanıcaktır.

You Tube’u insan gelişimindeki içerikleri yanı sıra eğlence için tüketiyoruz.  Bu You Tube’un asıl kullanım amacını oluşturmakta. Çöp içerikler coşkuyla karşılanırken, zamanla popülerlikleri arttı ve kaliteli olmaya başladılar. Haliyle artık çok daha az kişi televizyon izliyor. İzlemek istediğimiz şeyi istediğimiz zaman izleme fikri insanları cezbediyor. Artık bu sistem televizyonları ciddi derecede tehdit ediyor. Umarım televizyona dandik içerik üreten ve bunu değiştirmeye çalışmayan insanlar sonsuza kadar unutulurlar. Bunun yanı sıra televizyonun akıllı varyasyonu olan Netflix ve benzeri olaylar artık Holly Wood gibi büyük sektörleride sarsarcak şekilde yapılanıyor. Bir daha ki yazım “Çılgın Dünya Düzenindeki Çakallar”da görüşmek üzere. Video mu demeliydim yoksa ?

Fikrini Paylaş