Hey yoo Matematik Bence Gereksiz Dostum

Öğrencinin teki okulda ayağa kalkar ve hoca için klişe olan, o muhteşem kelimeleri ağzından döker.

Hocam tamamda bunlar ne işe yarayacak.

(Bakın buraya dikkat edin çünkü çok doğru bir sözü temelsiz bina misali dikilip, nasıl alaşağı olduğunu göreceğiz.)

Ne demek  ne işe yarayacak. Matematik her yerde. (Math is everywhere right ?)

 

Ve öğrenci oturur. Daha doğrusu bastırılımış olur. İlk başta sallar ama kafasında bir köşeye not alır yinede, hani belki bir gün işe yarar. Her neyse bu çocuk eve gider kimisinin ailesinde esnaf kimisinde pazarlamacı , eczacı , fabrika işçisi , taksi şöförü , doktor ,avukat, mühendis bulunur. Çocuk zamanla istemeden de olsa annesi veya babasının işinde ne yaptığına bakar. Genellikle işlerini sorumluluk olarak tanımlar. Sonra kafasında bir köşeye not aldığı “Matematik Her yerde” sözünü sonsuza dek silmeye karar verir. Vee okulda soyut olarak gösterilen ne varsa, artık hepsi yürüyen ölüler gibidir. Sadece sınava kadar hatırlanması gereken şeyler sürüsü. SON. (Ama mutsuz olanından)

 

Oysaki öğrenciye “Matematik her yerde. Bunu size göstereceğim” denilse ardında uygulansa. Anlatılanlar soyut kalmayıp vücut bulabilse ve öğrenciler projelerini  ortaya çıkarabilse her şey çok daha farklı olur. Belki de ben mi kafayı yedmişimdir. Boş lafları geride bırakalım. Biz ne yapabiliriz onlara odaklanalım. Öncelikle bir çocuğunuz, kardeşiniz, kuzeniniz veya sizi idolü olarak kabullenmiş kişi veya kişileri bu yönde teşvik edebilirsiniz. Daha doğrusu yolunu siz çizip, yoldayken ona yardımcı olabilirsiniz.

 

“Dünyaca ünlü eğitim düzeyini ölçmeye çalışan sınav sistemi pisa’nın istatistiği. Kaynak: Bussines Insider. 2015 Sonuçları”

 

Peki ya siz ? Başlamamız için illa bir şey mi lazım. Hep motive olmak istiyoruz. Bir gazla yola çıkıyoruz. Yolu hızla kat edemeyince, “Sıkıldım, yoruldum” deniyor, ardından işe ara veriliyor. Bırakırken “Motive olayım yeniden başlayacağım” diye bir ses arka planda yankılanıyor. Tabi biraz istirahatten sonra verilen sözler kafamızın içinde tam dolanmaya başlarken, kafamızın içindeki bir apaçi çıkıveriyor. Bahaneleri diziyor. Tabi ki bunu kendini de kandırarak yapıyor. “Zaten bunu yapamayız. Başka  işlere yönelmeliyiz. Çook daha iyi bir fikrim var. Asıl bunu yapmalıyız” gibi gibi tonla şeyle ortaya çıkıyor. Sonra o iş, sizinde anlayacağınız gibi yalan oluyor. Beyaz değil, kapkara bir yalanla olay mahallinden koşarak uzaklaşıyoruz. Bir işi yapmak için sadece onu kafaya takmak lazım bence. Motivasyon bazen iyi olabilir ama çok tehlikeli de olabilir. Motivasyon iç kaynaklıysa muamma. Dış kaynaklı ise işler emin olun sarpa sarar. Uyuşturucu etkisi yapar.

Her neyse kaldığımız yerden devam edelim. Tekrardan aynı soruları soralım.

-Peki şu matematik harbiden nerede ?

-Her yerde (      Korkma devamı gelecek 🙂      )   Eğer “ben esnafım, halkla ilişkiler uzmanıyım, tarımla uğraşıyorum.” tarzında cevaplarınız varsa “Benim ne alakam var ?” diyebilirsiniz. Örneğin bir esnaf sattığı ürünün istatistiğini yani hava durumunu, özel koşullarını, aldığı fiyatı, talebin dalgalandığını çıkarırsa çok daha az zarar edebilir. Veya Yeni yöntemler geliştirerek nokta atışında bulunabilir. Bir tarımcı çizdiği veya çizdirdiği projeyi sanayiye götürüp yaptırarak daha ucuza ekim yöntemini keşfederse veya daha da farklı bir şey icat ederse, işi çok daha fazla büyütebilir.  Bunlar çok basit örnekler. Gerçekten bu işlerle alakam olmadığından “Çok sığ düşünmüşsün. O işler öyle değil” denirse, yazıyı direk kapamanızı tavsiye edebilirim. Çünkü burada  size göre pek bir yazı yok. Maalesef fırından çıkacağını da sanmıyorum. Konuya geri dönelim. Matematik veya pozitif bilimi kullanmamamızın sebebi, kolay yoldan para kazanma aşkından olsa gerek. Hiç kimse yeni bir şey icat etmek için kolları sıvamıyor. Yurt dışına yüksek nitelikte hizmet üretmiyoruz. Onlar bunu bize çok iyi şekilde yapıyor. Bize hizmet ediyorlar. Durumun daha kötüye gitmemesi  için bizimde onlara hizmet sunmamız gerekir. Eğer böyle devam ederse bu uzun vadede sonumuz demek olur. Ve sonra “Hey yoo Matematik Bence Gereksiz Dostum” diyenler istilacı kalmaya devam ederler.

 

Ve yorumla ilgili her zaman yazdığım o yazı

Konu üstüne yazılabilecek daha çok denklem var. Fakat bugünlük bu kadar olsun. Başka bir gün kaldığı yerden devam ederiz. Yorumlarınız benim için acayip değerli. Nedeni ise blog, makale, araştırma ve kitap okuyan insanların değerli olmasındandır. Fikirlerini her yerde söylemezler sadece nokta atışı yaparlar. Burasıda nokta atışı yapılacak bir platform. Birbirimizle iletişimde kalıp, konuyu çok daha iyi değerlendirebileceğimize inanıyorum. Yorumlarınızı bekliyorum.

 

Motivasyon sizin için ne kadar önemli ?

Fikrini Paylaş